+48 694 674 076 m.walkowicz@royalmaids.pl

Plamy na dywanach i wykładzinach to często napotykane problemy. Mniejsze i większe domowe awarie przydarzają się każdemu z nas, a ich skutki bywają katastrofalne. Jak radzić sobie z trudnymi plamami na wykładzinach i dywanach? I co koniecznie o ich usuwaniu trzeba wiedzieć?

Wełniane dywany to wyjątkowo wymagające elementy domowego wystroju. Są naprawdę efektowne i przyjemne w użytkowaniu, jednak niezwykle łatwo o ich trwałe uszkodzenie. Poliestrowe dywany i wykładziny w przypadku poplamienia również wymagają szybkiej i przemyślanej interwencji. Tylko natychmiastowe działanie da nam maksymalną gwarancję przywrócenia ulubionemu dywanowi dawnej świetności.

Plamy z coli czy wina na dywanie

Ciemne płyny i napoje to największe zagrożenie dla włochatych powierzchni. Aby wyczyścić dywan lub wykładzinę, gdy wyleje się na niecola, przemyj plamę zimną wodą. Uważaj jednak, by nie rozetrzeć zabrudzenia. Następnie użyj roztworu kwasu cytrynowego w pięcioprocentowym stężeniu lub roztworu octu z wodą w proporcji 1:8. Proces czyszczenia zakończ przemyciem powierzchni ciepłą wodą z proszkiem do prania w proporcji: jedna łyżeczka proszku na 250 ml wody.

Wino to także nad wyraz szkodliwy trunek w zetknięciu z dywanem czy wykładziną. Szczególnie czerwone wino będzie stanowić zagrożenie dla tych powierzchni. Należy zatem działać szybko. W tym wypadku użyj zimnej wody. Zastosuj roztwór kwasu cytrynowego, taki jak przy usuwaniu plam z coli z dywanu, a na koniec postaw na preparat do szamponowania dywanów. Możesz również na plamę rozsypać sól. Gdy wchłonie już płyn, zbierz sól łyżką, a następnie wyczyść to miejsce wodą. Na koniec osusz papierowym ręcznikiem.

Pamiętaj, by zadbać o porządne wysuszenie dywanu – zwłaszcza wełnianego czy orientalnego!

Usuwanie plam z moczu

Wyjątkowo przykrym rodzajem zabrudzeń są plamy z moczu naszych zwierzaków na wykładzinach i dywanach. Nierzadko pupilom zdarzają się takie wypadki. Warto zatem być na ich okoliczność przygotowanym. Mocz z dywanu najpierw zmywamy delikatnie zimną wodą. Następnie zastosować należy płyn do szamponowania, by pozbyć się wszelkich pozostałości, łącznie z nieprzyjemnym zapachem charakterystycznym dla tego typu zabrudzeń.

Każda z metod usuwania plam z dywanów i wykładzin wiąże się niestety z pewnym ryzykiem. W domowych warunkach trudno o dokładne i bezpieczne czyszczenie, a co dopiero o skutecznie usuwanie plam. By mieć pewność, że twój dywan czy też wykładzina dostaną nowe życie, oddaj je w ręce profesjonalistów – nasza Automatyczna Pralnia Dywanów “PierzDywan” wie najlepiej, jak o nie zadbać.