+48 694 674 076 m.walkowicz@royalmaids.pl

Aby zapobiec rozwojowi bakterii, alergenów, kurzu i roztoczy pranie dywanów czy wykładzin powinno wykonywać się regularnie. To szczególnie istotne, jeśli w domu mieszkają astmatycy, dzieci i zwierzęta domowe. Utrzymanie dywanu w idealnym stanie wymaga prania. Kiedy najlepiej wykonać lub zlecić pranie dywanów?

Dlaczego warto mieć w domu dywany

Dywany w domach pełnią wiele funkcji. Tłumią dźwięki, zapewniają przyjemne uczucie pod stopami, stanowią ciekawy element dekoracyjny wnętrz czy są miejscem zabawy dzieci. Dywany to także obowiązkowa izolacja cieplna w mieszkaniach na parterze, gdzie pod mieszkaniem znajduje się chłodna piwnica. Niektórzy uważają, że dywany w domach są niezdrowe, ponieważ są jedynie siedliskiem bakterii, roztoczy czy kurzu. Posiadanie dywanu ma jednak zdrowotne aspekty, o czym przekonują różne badania.

Aby zachować dywan przez długi czas w świetnym stanie trzeba o niego dbać. Konieczne jest regularne odkurzanie, ale także czyszczenie i pranie dywanów.

Metody prania dywanów

Pranie i czyszczenie całego dywanu wymaga czasu i wiedzy, ponieważ inaczej powinno się czyścić dywany wykonane z naturalnych, a inaczej z naturalnych materiałów. Znaczenie ma także rodzaj splotu czy grubość dywanu. Od czego zwykle zależy wybór metody prania dywanów?

  • rodzaj materiału z jakiego jest wykonany dywan,
  • rodzaj zabrudzenia  pojedyncze plany czy chęć odświeżenia całej powierzchni,
  • dyspozycyjność  pranie dywanu zajmuje sporo czasu, dlatego ważne aby zagospodarować go sobie jak najwięcej,
  • wiedza  prawidłowe pranie dywanu pozwala na pozbycie się plam, brudu, kurzu, sierści i roztoczy bez narażania powierzchni na zniszczenie,
  • pora roku  dywan prany na mokro przed położeniem na podłogę musi dobrze wyschnąć, ponieważ inaczej może dojść do procesów gnicia, które nie tylko zniszczą dywan, ale narażą zdrowie mieszkańców.

Wybierz pranie dywanów Wrocław z RoyalMaids

Kiedy i jak najlepiej prać dywany?

W zależności od rozmiaru dywanu, pranie dużej powierzchni w domowych warunkach może być utrudnione. Co więcej, warto wiedzieć, że często środki chemiczne do kupienia w sklepach czyszczą powierzchnię jedynie powierzchownie. W efekcie pocierania brud wtłacza się w głąb dywanu, a brak możliwości dobrego wypłukania powierzchni poprawia wygląd, ale nie czyści skutecznie. Pranie ręczne w domu może być utrudnione także z powodu braku miejsca na wysuszenie dywanu. Kiedy pranie dywanów w domu jest możliwe, a kiedy najlepiej zlecić pranie dywanów?

  • samodzielne pranie dywanów

Pranie dywanów w domu samodzielnie to trudne zadanie, zwłaszcza jeśli mieszka się w bloku i powierzchnia do suszenia dywanu jest znacznie ograniczona. Samodzielne pranie najlepiej wykonywać latem, ponieważ szansa, że dywan dobrze wyschnie, jest większa, niż gdyby na samodzielne czyszczenie dywanu zdecydować zimą.

Samodzielne pranie dywanu jest uzależnione od pogody i wymaga dużo czasu, a także wiedzy.

Nie wszystkie dywany można suszyć, narażając materiał na promieniowanie słoneczne. Zawsze trzeba czytać metkę dołączoną do produktu.

  • zlecenie prania dywanów

Zlecenie czyszczenia dywanów i wykładzin firmie takiej jak RoyalMaids nie ma przeszkód przez cały rok. Firmy sprzątające zabierają dywany i nie ma znaczenia pora roku, ponieważ dywan zostaje przywieziony gotowy – umiejętnie wyprany i wysuszony. Nie jesteś pewny czy poradzisz sobie sam z wypraniem dywanu? Firma oferująca usługi czyszczenia i prania dywanu posiada specjalne narzędzia, odpowiednie środki piorące i doświadczenie, dzięki czemu nie zniszczy dywanów, ale zadba o odpowiednią pielęgnację i zadowolenie klienta. 

 

Plamy i inne zabrudzenia a pranie dywanu

Dywany, tak samo jak firanki, narzuty na łóżko czy obrusy powinno się regularnie czyścić. Tylko wtedy zachowają swój efektowny wygląd, a domownikom zapewnią zdrowe i czyste warunki mieszkaniowe. Miejscowe pranie dywanu jest konieczne zawsze wtedy, gdy powierzchnia będzie widocznie brudna np. z powodu plamy na dywanie z kawy, wina, pasty do butów, soku, ketchupu itp. Na pranie dywanu nie trzeba jednak czekać aż pojawią się widoczne zabrudzenia. Zachowanie dywanu w pozornej czystości nie wystarczy. Trzeba pamiętać, że nawet mimo regularnego odkurzania dywany trzeba prać, a różne sposoby i metody prania dywanów sprawiają, że zawsze jest dobry moment na pranie dywanów.