+48 694 674 076 m.walkowicz@royalmaids.pl

Decydując się na dywany w domu łatwiej stworzyć przytulne wnętrze. Można także wpłynąć na poprawę akustyki, a nawet na samopoczucie. Aby dywan cieszył oczy i wyglądał doskonale przez wiele lat konieczna jest troska o niego i prawidłowa pielęgnacja. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie dywanu to jednak nie tylko odkurzanie. Co robić, aby dywan w domu wyglądał pięknie przez długi czas?

Pielęgnacja dywanów – o czym pamiętać?

Dywany są ozdobą naszych wnętrz. Pomagają stworzyć przytulną atmosferę, a często są także miejscem zabawy. O piękny wygląd dywanów trzeba jednak dbać. Podstawowa zasada, o której trzeba pamiętać, to regularne odkurzanie dywanów. Jest to konieczne ze względów nie tylko estetycznych, ale także zdrowotnych. Dywany mogą być siedliskiem bakterii, wirusów i kurzu, dlatego częste odkurzanie to absolutna podstawa.

1. dokładność i regularność

Aby dywan wyglądał dobrze przez wiele lat warto pamiętać też o tym, aby nie odkładać czyszczenia plam i zabrudzeń. Często konieczna jest niemal natychmiastowa reakcja, ponieważ w zależności od rodzaju i struktury dywanu, niektóre materiały, ciecze lub inne substancje mogą trwale uszkodzić dywan i go zniszczyć.

2. dobranie odpowiednich środków i metod

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać, to dopasowanie sposobu czyszczenia dywanu do zaleceń producenta. Zwykle jest to wskazanie do czyszczenia na mokro, ale nie zawsze.

3. troska przed i po

Co więcej, trzeba pamiętać, aby nie doprowadzać dywanu do przemoczenia, ponieważ woda i solne środki piorące mogą zniszczyć dywan, a położenie niedosuszonego dywanu na podłogę doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

Wyberz czyszczenie dywnów we Wrocławiu z RoyalMaids

Czego unikać?

Kluczem do utrzymania dywanu w jak najlepszym stanie jest pielęgnacja dywanu. Nie ma znaczenia czy jest to dywan wykonany z włókien syntetycznych czy z włókien naturalnych. Przedstawiamy kilka sprawdzonych rad, czego nie robić, aby zachować wygląd dywanu na długi czas. Nie zaleca się:

  1. stosowania środków czyszczących niedopasowanych do struktury i rodzaju dywanu,
  2. pozostawiania zabrudzeń bez dokładnego wyczyszczenia miejscowego,
  3. tarcia plam podczas czyszczenia,
  4. usuwania plamy od “środka do krawędzi”,
  5. używania preparatów chemicznych do czyszczenia powierzchni od razu na całej powierzchni dywanu bez przetestowania w mało widocznym miejscu,
  6. suszenia dywanu w pozycji pionowej.

Dlaczego trzeba prać dywany?

Chociaż są piękną ozdobą, to jednocześnie stanowią domowy filtr przyciągający kurz, sierść, bakterie, pyłki, włosy, a także ludzki naskórek. Są to mikroskopijne elementy, które nie są widoczne gołym okiem, ale są doskonałą pożywką np. dla roztoczy. Aby zachować wygląd dywanu przez wiele lat trzeba o niego regularnie dbać.

Zaleca się, aby dokładne pranie wykonać minimum dwa razy w roku. Dzięki temu dywan zachowa wygląd, będzie bezpieczny dla zdrowia domowników, a także ładnie pachniał.

Pranie dywanów Wrocław – profesjonalne usługi

Troska o dywan zapewnia doskonały wygląd przez długi czas. Prawidłowe czyszczenie nie zawsze jest jednak możliwe w domowych warunkach między innymi ze względu na konieczność suszenia dywanu w pozycji poziomej, ale nie susząc na podłodze. Obecnie najlepszą metodą jest oferowane przez nas pranie dywanów metodą “na wskroś”, którą wykonują profesjonalne firmy sprzątające. Dostęp do takich maszyn jak automat piorący, wirówki do dywanów, automaty szorująco-piorące, finischery do obróbki końcowej i możliwość bezpiecznego suszenia dywanów to atuty, które sprawiają, że warto zaufać doświadczonym fachowcom, którzy dokładnie wyczyszczą dywan, a jednocześnie zadbają o jego piękny wygląd na długi czas.