+48 694 674 076 m.walkowicz@royalmaids.pl

W ostatnich latach dywany znowu wróciły do łask. Nowe wzornictwo, różne kształty i ogromny wybór kolorów oraz rozmiarów sprawiają, że elementy dekoracyjne są obecnie bardzo często wybierane i coraz chętniej są wybierane do sypialni, pokojów dziecięcych czy salonów w polskich domach. Aby dywany zawsze prezentowały się pięknie i estetycznie, ważne jest zadbanie o ich czystość. Jak skutecznie pozbyć się plam z dywanu? Czy warto wykorzystywać w tym celu domowe metody, czy może jednak lepiej zgłosić się do specjalistów? Sprawdź nasze porady!

Czy warto podejmować ryzyko i usuwać plamy samodzielnie?

Gdy dostęp do produktów czyszczących i piorących był mocno ograniczony, nasze babcie musiały sobie radzić z domowymi porządkami samodzielnie. Wśród domowych metod ułatwiających utrzymanie czystości na pewno znajdą się liczne metody usuwania plam z dywanów domowymi metodami. Woda z octem, papka z sody oczyszczonej, kwasek cytrynowy czy amoniak lub alkohol to tylko niektóre z tych metod. Były one niegdyś wykorzystywane bardzo szeroko zarówno do usuwania plam z mebli tapicerowanych, jak i dywanów i dawały względnie zadowalające skutki. Dlaczego więc nie używać ich teraz? Powodów, dla których nie warto aż tak bardzo w tym zakresie ryzykować jest kilka.

Obecnie na rynku dywany dostępne są w wielu różnych wariantach. Kiedyś wszystkie były dość podobne nie tylko pod kątem wzorów, ale przede wszystkim w kwestii ich struktury. Były zwarte i dość gęsto tkane, miały solidną strukturę i były dość zbite i twarde w dotyku. Współcześnie sprawa ta wygląda nieco inaczej. Na rynku dostępny jest ogromny wybór różnych modeli dywanów, które znacznie różnią się między sobą. Dostępne są dywany o długich włóknach typu shaggy, dywany imitujące sztuczną skórę oraz warianty płasko tkane z naturalnych materiałów. Tak szeroki wybór to ogromne ułatwienie w dobieraniu dywanu do wnętrza, ale też spory problem z dopasowaniem odpowiedniej metody domowego czyszczenia wykładzin.

Istnieje duże ryzyko, że to, co działało na dywan babci w klasyczne kwiaty, niestety pozostawia brzydkie ślady na naszym puszystym dywaniku w sypialni.

Domowe metody są ryzykowne także ze względu na kolory. Ocet, soda czy alkohol to bardzo silne środki, które owszem, pomogą usunąć plamy z dywanu lub wykładziny. Niestety wraz z nimi mogą usunąć także kolor i sprawić, że na ciemnym dywanie w kolorze granatowym pozostaną przebarwienia. Jest to szczególnie niebezpieczne na gładkich dywanach, na których takie rzeczy bardzo mocno będą rzucać się w oczy. Wybieranie domowych metod i samodzielne pranie dywanów w domu jest naprawdę ryzykowne. Dlatego warto dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu w tym zakresie domowych metod, które niestety mogą przynieść ostatecznie więcej szkody niż pożytku.

Postaw na sprawdzone usługi specjalistów

Co zrobić więc z poplamionym dywanem, jeśli nie chcemy ryzykować, że metody babci nie przyniosą oczekiwanych efektów, a wręcz przeciwnie, zniszczą ulubiony dywan w salonie czy w przedpokoju? Najlepiej z plamami na dywanie zgłosić się do specjalistów. Obecnie dostępnych jest naprawdę wiele różnych metod czyszczenia dywanów z plam, roztoczy i zanieczyszczeń. Są one niezwykle skuteczne i efektywne. Pomagają pozbyć się nawet najbardziej uporczywych plam w sposób delikatny, dzięki czemu struktura dywanu na pewno nie zostanie uszkodzona w żaden sposób, profesjonaliści na pewno dopasują odpowiednią metodą do rodzaju dywanu i typu plam.

Nie trzeba także martwić się o kolor. Wręcz przeciwnie, wiele sposobów dodatkowo go odświeża, dzięki czemu dywan jest nie tylko czysty, ale także wygląda jak nowy.

Postaw na usługi sprawdzonych specjalistów, którzy odpowiednio zajmą się Twoim dywanem. Nie ryzykuj, że zniszczysz jego strukturę. Pamiętaj, że profesjonalne usługi czyszczenia dywanów to nie tylko pomoc w usunięciu plam. Dzięki korzystaniu z bardzo specjalistycznego sprzętu, fachowcy w tym zakresie pomogą Ci także pozbyć się roztoczy i kurzu, które chowają się we włóknach Twojego dywanu. Dzięki temu pozbędziesz się skutecznie i brudu, i wszystkich alergenów, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoje samopoczucie.