+48 694 674 076 m.walkowicz@royalmaids.pl

Dywany to wyjątkowe elementy dekoracyjne każdego domu. Nie tylko wzbogacają wygląd, czynią wnętrza bardziej przytulnymi i wyjątkowymi, ale także zwiększają komfort mieszkania i codziennego użytkowania przestrzeni. Często niestety rezygnujemy z tego elementu wyposażenia ze względu na alergie i inne choroby domowników. Zastanówmy się jednak – czy to jedyne słuszne rozwiązanie?

Jak utrzymać dywan w czystości?

Kluczem do długoterminowego utrzymania czystości jakiegokolwiek dywanu jest regularność. Odpowiednio częste odkurzanie to podstawa, gdy decydujemy się na posiadanie dywanu. Nie tylko ze względu na osoby z alergiami i chorobami układu oddechowego, ale także dla zdrowia wszystkich domowników. Zaniedbane włókna dywanu to istny raj dla kurzu, roztoczy i chorobotwórczych mikrobów. Dopuszczanie do ich rozwoju jest nieodpowiedzialne, a pozytywne aspekty posiadania dywanu schodzą na dalszy plan.

Szczególnie ważne jest czyszczenie dywanu, gdy w domu mieszkają czworonogi. Zwierzęta gubią sierść, nanoszą ziemię, piasek i inne zanieczyszczenia z dworu. By zachować dywan w odpowiednim stanie, przykładaj dużą wagę do jego odkurzania i prania. Weź fakt ten pod uwagę również przy wyborze rodzaju dywanu stawiając na jedwabne czy orientalne modele, ryzykujesz ich szybkim zniszczeniem nie tylko wskutek użytkowania przez domowych pupili, ale również przez częste sprzątanie.

Nie zapominaj też o starej metodzie czyszczenia dywanów. Trzepanie do dziś uważane jest za jeden z najlepszych sposobów na skuteczne i dokładne pozbywanie się brudu spomiędzy włókien każdego rodzaju dywanów.

Skorzystaj z naszej usługi prania dywanów

Jak często prać dywan?

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio prałeś dywan? To bardzo niedobrze. Odkurzanie czy trzepanie to nie wszystko. Co jakiś czas raz lub dwa razy w roku należy uprać dywan samemu lub oddać go do czyszczenia do profesjonalnej pralni. Pozwoli to na gruntowne odświeżenie dywanu, pozbycie się najbardziej uporczywych i głęboko ukrytych zanieczyszczeń.

Pamiętaj jednak, że każdy materiał wymaga indywidualnego doboru metody prania. Nie podejmuj pochopnych decyzji, by nie zniszczyć swojego ulubionego dywanu poprzez np. użycie zbyt mocnych detergentów.

Dywan do pokoju dziecięcego – dobry czy zły pomysł?

Niezależnie od wieku dziecka, przykrycie podłogi dywanem może być jak najbardziej dobrym pomysłem. Nie tylko stanowić będzie element wystroju, ale uprzyjemni też rodzicom spędzanie czasu w pokoju maleństwa, a także uchroni dziecko przed zimnem, gdy zacznie raczkować czy bawić się na posadzce. Warunek jest jednak jeden musisz dbać o czystość dywanu. Rozwój roztoczy i kurzu może być dla dziecka ogromnie szkodliwy i mieć wpływ na jego zdrowie już do końca życia.

Jaki dywan do pokoju dziecka?

Warto pamiętać, by dywan nie miał długich włókien. Utrudni to bowiem sprzątanie, a w obecności dzieci zawsze jest co sprzątać i zawsze zdarzają się mniejsze lub większe wypadki. Również z tego względu warto kupić dywan kolorowy wszelkie zabrudzenia będą mniej widoczne, a nasze głowy spokojniejsze. Nie oznacza to jednak, że odpuścić możemy sobie regularne czyszczenie go.

Wybierając rodzaj dywanu do pokoju dziecięcego, postaw na model o krótkich włóknach, najlepiej wiskozowy lub poliestrowy. Charakteryzują się one odpornością na brud, a także są dosyć łatwe w czyszczeniu. Przypominamy też, że każdy dywan w przypadku poplamienia należy natychmiast zaprać, by uniknąć przesiąknięcia włókien i utrwalenia plamy. W przeciwnym wypadku dywan może zostać uszkodzony już na stałe. Można to oczywiście zrobić samemu lub oddać dywan specjalistom, którzy do prania dywanów wykorzystują specjalistyczne środki i metody.

Jak prać dywany, by robić to dobrze?

Pranie dywanów to wymagający proces. Nie tylko dobrać należy odpowiednie środki czyszczące, ale też poświęcić temu sporo czasu i cierpliwości. Jedną z kluczowych kwestii jest też właściwe suszenie.

Nie możemy pozwolić, by dywan zbyt długo leżał mokry. W związku z tym najlepiej prać go, gdy warunki pogodowe pozwalają na suszenie na zewnątrz.

Kiedy nie mamy warunków do swobodnego wysuszenia dywanu, warto zastanowić się nad oddaniem go do czyszczenia profesjonalistom. Nie tylko zadbają oni o końcowy etap, czyli szybkie suszenie, ale dobiorą też optymalne środki piorące i zagwarantują bezpieczeństwo przy doborze metody czyszczenia.